Piątek, 26.04.2024
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Zmagania młodych historyków. O Czechowicach-Dziedzicach wiedzą prawie wszystko...
23-05-2014
23-05-2014

Pod patronatem Burmistrza Mariana Błachuta odbył się konkurs wiedzy o Czechowicach-Dziedzicach „Moje miasto”, zorganizowany w Katolickim Gimnazjum w Czechowicach-Dziedzicach.

Wsparcia merytorycznego konkursowi, w którym wystartowały trzyosobowe drużyny, z siedmiu czechowickich szkół podstawowych, udzieliło Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. Przesłaniem konkursu była popularyzacja wiedzy o mieście, rozbudzanie zainteresowań historią „małej ojczyzny” wśród dzieci i młodzieży.

W pierwszej części konkursu uczestnicy wraz z opiekunami wzięli udział w autokarowej wycieczce, której celem było poznanie najstarszej części Czechowic. Uczestnicy zwiedzili dwa najcenniejsze zabytki naszego miasta, czyli Pałac Kotulińskich i kościół pw. św. Katarzyny, wraz z cmentarzem. Po powrocie do gmachu Katolickiego Gimnazjum odbyły się zmagania konkursowe.

Uczniowie stoczyli bardzo wyrównany pojedynek, wykazując się ogromną wiedzą na temat historii najstarszej części naszego miasta. Drużyny musiały wykazać się znajomością historii zabytkowych obiektów, wśród nich obok Pałacu Kotulińskich i kościoła pw. św. Katarzyny, znalazły się m.in. ruiny zamku Wilczków, XVIII-wieczne czworaki dworskie, dom ekonoma, krzyże cmentarne i kapliczki. Wśród pojęć, które musieli wyjaśniać uczniowie pojawiły się takie jak: ciemnica, marownia i wiele innych, dziś już zapomnianych określeń. Po bardzo wyrównanej rywalizacji laureatami konkursu „Moje miasto” zostali:

1. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Czechowicach-Dziedzicach

2. Szkoła Podstawowa im. Ks. Józefa Londzina w Zabrzegu

3. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 im. Jana Brzechwy w Czechowicach-Dziedzicach

Oprócz laureatów w konkursie wzięły udział również: Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Czechowicach-Dziedzicach, Szkoła Podstawowa nr 4 w im. Orła Białego w Czechowicach-Dziedzicach, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Czechowicach-Dziedzicach oraz Szkoła Podstawowa nr 3 im. Zofii Kossak- Szczuckiej w Ligocie.

Fundatorami nagród byli: Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic i Katolickie Gimnazjum w Czechowicach-Dziedzicach. Konkurs przygotowany został przez Zofię Barzyk, nauczycielkę historii w Katolickim Gimnazjum.

KG/ŁP