Piątek, 29.03.2024
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Coraz bliżej modernizacji stacji w Czechowicach-Dziedzicach
20-10-2015

Zadaszone, komfortowe perony połączone tunelami, do tego windy i pochylnie ułatwiające przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym oraz nowczesny system informacji o rozkładzie jazdy – tak będą wyglądać stacje w Czechowicach-Dziedzicach, Zebrzydowicach i Zwardoniu. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kończą przygotowania, które pozwolą ogłosić przetarg na rozpoczęcie robót budowlanych. 20 października br. w Czechowicach-Dziedzicach odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono postępy w pracach przygotowawczych do inwestycji.

Polskie Linie Kolejowe pozyskały już decyzje środowiskowe niezbędne do modernizacji stacji
w Czechowicach Dziedzicach i Zwardoniu. Do końca roku PLK planują otrzymać również niezbędne pozwolenia na realizację prac w Zebrzydowicach. Przebudowa obiektów w tych trzech miejscowościach rozpocznie się w 2018 r.

Dzięki inwestycji PLK stacje zyskają nowe oblicze. Nowe wiaty, ławki, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz nawierzchnia peronowa z liniami bezpieczeństwa podniosą komfort oczekiwania na pociąg. Na stacjach powstaną też m.in. tunele wyposażone w windy i pochylnie, dostosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się. W Czechowicach-Dziedzicach podziemne przejścia połączą ul. Hutniczą z ul. Kolejową, a w Zebrzydowicach – ul. Kochanowskiego z ul. Dworcową. To zapewni bezpieczne dojście do nowych peronów i budynków stacyjnych.

Poza pozyskaniem decyzji środowiskowych od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, które są niezbędne do rozpoczęcia modernizacji, przeprowadzono także działania polegające na ocenie stanu istniejącej infrastruktury kolejowej i analizie środowiskowej oraz analizie marketingowej i ekonomicznej wyznaczonego terenu. Dzięki nim wybrane zostały najkorzystniejsze warianty techniczne, które obejmują kompleksową modernizację infrastruktury kolejowej tj. sieci trakcyjnej, urządzeń sterowania ruchem kolejowym, torów, peronów oraz budowy przejść podziemnych.

Obecnie Polskie Linie Kolejowe prowadzą także prace nad przygotowaniem wniosków  do decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowych. Wykonawca dokonał już podziału działek i wystąpił do organów władz o opinie do planowanego przedsięwzięcia. Pozyskanie tych decyzji planuje się na połowę 2016 r.

Prace przygotowawcze prowadzone są w ramach projektu POIiŚ 7.1 – 2.2 „Studium wykonalności – dokumentacja przedprojektowa dla „Modernizacji linii kolejowej E65/CE65 na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Kraków/Katowice – Zwardoń/Zebrzydowice – granica państwa, stacje kolejowe: Czechowice Dziedzice, Zebrzydowice, Zwardoń”. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

PKP PLK S.A., PM