Piątek, 19.04.2024

II Gminne Seminarium Pszczele
23-10-2015
23-10-2015

21 października br. z inicjatywy Gimnazjum Publicznego Nr 1 odbyło się II Gminne Seminarium Pszczele. Impreza o naukowym charakterze została zorganizowana w Pałacu Kotulińskich. Było to jedno z działań w ramach projektu Arboretum Inspiruje, który jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” organizowanego przez Fundację Nasza Ziemia w Warszawie.

Tematem przewodnim tegorocznego seminarium była pszczela edukacja, a rozważanie na ten temat zainaugurowali pszczelarze – Stanisław Kamiński wiceprezes Beskidzkiego Związku Pszczelarzy „Bartnik” oraz dr inż. Wiesław Londzin z Zakładu Ekotoksykologii Instytutu Przemysłu Organicznego.

W drugiej części szkoły realizujące program grantowy „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” dzieliłysię dobrymi praktykami. Swoje działania zaprezentowały kolejno – Gimnazjum Publiczne Nr 1 z Czechowic-Dziedzic – projekt Arboretum Inspiruje. Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych z Brynku – projekt „Kraina miodem płynąca” oraz Zespół Szkół z Wrzosowej – projekt „Pszczoła potrzebna od zaraz”. Prezentacje były skierowane do szerokiej grupy odbiorców. W seminarium uczestniczyły delegacje ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu gminy oraz dyrekcje przedszkoli współpracujących z GP1. Swoją obecnością na seminarium  zaszczycili również: Maciej Kołoczek – zastępca Burmistrza Czechowic-Dziedzic, Andrzej Kamiński – dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych, Bernadetta Klimek – naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMoraz Barbara Michałek-Piernik – koordynator ds. edukacji przyrodniczo-technicznej.

W podziękowaniu za gościnę w Pałacu Kotulińskich dyrektor GP 1 – Wojciech Mik i koordynator projektu Arboretum Inspiruje – Magdalena Jasińska przekazali Dominice Zych – dyrektorowi Pałacu domek dla dzikich zapylaczy do zawieszenia w przypałacowym ogrodzie. Podobne domki otrzymali również – Bernadetta Klimek oraz przedstawiciele szkół, które wystąpiły na seminarium.

Więcej zdjęć pod adresem:

GP1, PM