Czwartek, 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Czechowice-Dziedzice. Zakończenie prac nad dokumentem
29-10-2015

Gmina Czechowice-Dziedzice kończy prace nad przygotowaniem Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. W najbliższym czasie dokument będzie omawiany i poddany pod głosowanie na sesji Rady Miejskiej.

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej umożliwia ocenę aktualnego stanu powietrza atmosferycznego, zdefiniowanie koniecznych działań w zakresie ochrony środowiska i zaplanowanie konkretnych zadań do realizacji w kontekście ograniczenia emisji, poprawy efektywności gospodarki oraz zwiększenia ilości energii uzyskiwanej z odnawialnych źródeł w najbliższym horyzoncie czasowym.

Głównym zamierzeniem Planu jest przyczynienie się do osiągnięcia celów określonych w pakiecie klimatyczno-energetycznym do roku 2020, tj.

• zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, w tym redukcja emisji CO2 o 20% w roku 2020 w porównaniu do roku 1990,
  • zwiększenie wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, z 7% do 15% w 2020 roku,
  • zmniejszenie zużycia energii finalnej, co ma zostać zrealizowane poprzez zwiększenie efektywności energetycznej w 2020 roku o 20%,
  • poprawa jakości powietrza na obszarach, na których odnotowano przekroczenia poziomów dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz na których realizowane są programy (naprawcze) ochrony powietrza (POP) i plany działań krótkoterminowych (PDK).

Długoterminowe korzyści z opracowania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej są następujące:

• łatwiejszy dostęp do funduszy krajowych i unijnych na dofinansowanie inwestycji związanych z ochroną atmosfery, efektywnością energetyczną i OZE w gminie w latach 2014-2020,
  • oszczędności w budżecie gminy,
  • poprawa jakości powietrza na terenie gminy.

Na podstawie PGN’u w przyszłości będzie można ubiegać się o dofinansowanie ze środków krajowych, z programów:

• GAZELA - dla transportu publicznego (w tym na wymianę taboru autobusowego),
  • SOWA - dla oświetlenia ulicznego,
  • LEMUR - dla termomodernizacji budynków,
  • BOCIAN i PROSUMENT - dla inwestycji OZE (w tym na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych).

W ramach opracowanego dokumentu, sporządzono bazową inwentaryzację emisji na podstawie zużycia energiina terenie Gminy Czechowice-Dziedzice. Bazowa inwentaryzacja emisji obejmuje zużycie energii w budynkach, urządzeniach i przemyśle, transporcie ze szczególnym uwzględnieniem sektorów, w których samorząd zamierza podjąć działania zmierzające do ograniczenia emisji.

W Planie ujęte zostały ponadto działania związane z produkcją energii ze źródeł odnawialnych oraz działania nieinwestycyjne, związane z zamówieniami publicznymi, planowaniem przestrzennym oraz strategią komunikacji w zakresie wpływu na zmiany postaw konsumpcyjnych użytkowników energii.

Dokument opisuje także strukturę organizacyjną niezbędną do wdrażania planu oraz niezbędne zasoby ludzkie i finansowe a także plan przystosowania struktur gminnych do realizacji zadań wynikających z PGN’u. Ponadto zawiera on procedurę monitorowania i oceny postępów we wdrażania planu oraz procedurę ewaluacji osiąganych celów oraz wprowadzania zmian.

Wszystkie działania ujęte w planie dotyczą szczebla lokalnego oraz całego obszaru Gminy Czechowice-Dziedzice. W planie skoncentrowano się na działaniach niskoemisyjnych i efektywnie wykorzystujących zasoby, w tym poprawie efektywności energetycznej, wykorzystaniu OZE.

Dziękujemy mieszańcom, firmom i instytucjom za współpracę podczas przygotowywania Planu, pomoc w zebraniu danych za pośrednictwem ankiet oraz cenne uwagi. Mamy nadzieję, że przygotowany dokument przyczyni się do poprawy jakości życia w gminie.

Gmina uzyskała dotację ze środków WFOŚiGW w Katowicach na opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej w wysokości 80% kosztów inwestycji.

NISKA EMISJA - CO TO TAKIEGO?

Zagadnienia związane z ograniczeniem niskiej emisji to kwestie wysoce aktualne w kontekście zagadnień dotyczących ochrony środowiska i ludzkiego zdrowia.

Najbardziej ekspansywnymi źródłami zanieczyszczenia atmosfery są źródła związane z działalnością człowieka, przede wszystkim lokalne kotłownie i transport samochodowy.

Niska emisja związana jest ze źródłem zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego niezwykle szkodliwymi gazami i pyłami powstającymi około 40 m nad ziemią.

Loga

Opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Czechowice-Dziedzice zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

SR/UM, PM