Czwartek, 02.05.2024
Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta

Spotkanie ws. przebudowy wałów na Iłownicy
12-07-2013
12-07-2013

W dniu 5 lipca 2013 r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach odbyło się spotkanie ws. przebudowy wałów na rzece Iłownicy w gminie Czechowice-Dziedzice. Gospodarzem spotkania był Burmistrz Marian Błachut.  W spotkaniu uczestniczyli: Członek Zarządu Województwa Śląskiego – Stanisław Dąbrowa, Dyrektor Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach – Artur Podlejski, Dyrektor Wydziału Trenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego – Jerzy Motłoch, Kierownik Zespołu ds. nadzoru nad Śląskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych Ewa Owczarek-Nowak, Kierownik Biura Terenowego w Pszczynie ŚZMiUW - Janusz Rypień, Zastępca Burmistrza Paweł Mrowiec, Sołtys Ligoty Stanisław Słowik i Sołtys Bronowa Marian Derlich a także przedstawiciele społeczni Ligoty – Andrzej Kobiela i Bogusław Kopeć.

Niektórzy mieszkańcy Czechowic-Dziedzic mają nadal w pamięci powódź z 2010 roku, kiedy wylały dwie główne  rzeki: Iłownica i Wisła  i stracili dorobek całego życia. Aby zminimalizować ryzyko podobnych wypadków, Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach przeprowadził regulację Iłownicy płynącej m.in. przez sołectwa Bronów i Ligota poprzez  przebudowę istniejących i budowę nowych odcinków wałów przeciwpowodziowych.  Niestety, przebudowa wałów rzeki Iłownicy wywołuje spore obawy co do ich obecnej wysokości i pojemności.

Spotkanie ws. wałów na IłownicyPodczas spotkania Członek Zarządu Województwa Śląskiego – Stanisław  Dąbrowaprzedstawił wyniki zleconej ekspertyzy w zakresie prawidłowości przebudowy wałów rzeki Iłownicy. Opinia ta potwierdza obawy władz samorządowych gminy i powiatu oraz mieszkańców Sołectwa Bronów i Ligota. Przebudowa tych wałów, w dużej mierze polegająca na obniżeniu rzędnych ich wysokości, nie zapewni oczekiwanego i wymaganego poziomu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Przyjęto IV kategorię dla budowy tych wałów, jaką przyjmuje się dla gruntów rolnych - niezabudowanych. Wydarzenia dotyczące powodzi w 2010 roku potwierdzają, że ta kategoria jest niewystarczająca.

Nadrzeczne tereny Gminy Czechowice-Dziedzice posiadają znaczącą zabudowę mieszkaniową i  wymagają podniesienia wałów do kategorii II .

- Takie działanie wymaga opracowania nowej dokumentacji projektowej, ale na to potrzeba nowych środków finansowych i czasu. Tymczasem budowa musi zakończyć się w wymaganym i założonym wcześniej terminie, aby móc rozliczyć dotację na to zadanie -  mówił na spotkaniu Członek Zarządu Województwa Śląskiego Stanisław Dąbrowa.  Obiecał też,  że poziom wysokości tych wałów nie powinien być niższy niż ten sprzed rozpoczęcia prac, czego domagali się  przedstawiciele społeczni -  A. Kobiela  i  B. Kopeć.

Dyrektor Wydziału Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Jerzy Motłoch potwierdził konieczność opracowania nowej koncepcji poprzedzającej projektowanie dla problematycznego obszaru.

Kierownik Zespołu ds. nadzoru nad Śląskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych Ewa Owczarek-Nowak poinformowała o potrzebie opracowania programu funkcjonalno-użytkowego dla tego terenu, uwzględniającego nowy bilans wód dla zlewni tego obszaru. Zaproponowała też poszukiwanie terenów pod tzw. „suche poldery zalewowe” w rejonie rzeki Iłownicy na terenie Ligoty i Bronowa.

Po spotkaniu w Urzędzie Miejskim członkowie spotkania udali się w teren, by na miejscu zapoznać się z omawianą sytuacją.

Spotkanie ws. wałów na IłownicyStanisław Dąbrowa na miejscu stwierdził, że mosty na rzece Iłownicy mają złą konstrukcję. Ich przęsła są zanurzone w koronie międzywala i obniżają przepustowość rzeki, stwarzając duże zagrożenie dla samej konstrukcji mostu, a także dla pobliskiego terenu grożąc zalaniem spiętrzoną wodą. Według jego opinii największy problem stanowi konstrukcja mostu w Bronowie na ul. Kunza.

Rozważano również możliwość rozsunięcia wałów w granicach gruntów stanowiących własność ŚZMiUW w Katowicach, tak aby zwiększyć pojemność międzywala. Tego rodzaju działania możliwe byłyby po opracowaniu nowej dokumentacji.

Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut zadeklarował wolę współpracy w zakresie poszukiwań najlepszych rozwiązań dla poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców. Obiecał pomoc w poszukiwaniu terenów pod ewentualne poldery zalewowe, a także zadeklarował gotowość nieodpłatnego przekazania ziemi z wykopów kanalizacyjnych dla podniesienia korony wałów.