Sobota, 27.04.2024

Czechowice-Dziedzice docenione w rankingu Rzeczpospolitej
19-07-2013
19-07-2013

Gmina Czechowice-Dziedzice zajęła III miejsce w ogólnopolskim rankingu wykorzystania funduszy unijnych wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich i uplasowała się najwyżej spośród gmin śląskich. Osobne klasyfikacje obejmowały miasta na prawach powiatu (duże miasta) i gminy wiejskie. Ranking został sporządzony na podstawie danych z 2012 r. i uwzględniał wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w Polsce. Ranking został opublikowany w Rzeczpospolitej w dniu 18 lipca 2013 r.

W rankingu uwzględniono środki pochodzące z programów krajowych Kapitał Ludzki, Innowacyjna Gospodarka, Rozwój Polski Wschodniej, Pomoc Techniczna i regionalnych programów operacyjnych. Poza tymi źródłami Gmina Czechowice-Dziedzice pozyskała w 2012 r. środki z innych programów, jak Programy Operacyjne Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska oraz Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich czy Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich”. Te programy nie zostały jednak uwzględnione przez autorów rankingu.

W komentarzu do rankingu ekspert Business Centre Club Jerzy Kwieciński (były wiceminister rozwoju regionalnego) stwierdził: „Samorządowcy, dbając o swój teren, inwestują pieniądze z lokalnych budżetów i zdobywają środki, głównie unijne, z zewnątrz. Chcą zapewnić jak najwyższy poziom życia w swojej gminie, w tym poziom usług publicznych. Dbają również o rozwój gospodarki. Ci, którzy robią to najlepiej, zostają liderami rankingu obejmującego wykorzystanie funduszy UE.”

Burmistrz Marian Błachut odebrał dyplom z rąk Elżbiety Bieńkowskiej, Minister Rozwoju Regionalnego, Jerzego Buzka, b. premiera i b. Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego oraz Bogusława Chraboty, redaktora naczelnego Rzeczpospolitej.

dyplom