Niedziela, 28.04.2024
Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa

MUZOBUS w Czechowicach-Dziedzicach
17-07-2013

21 czerwca 2013 r. MUZOBUS wyruszył w muzyczną trasę po Polsce by odwiedzić kilkanaście miast w różnych zakątkach kraju. Jednym z najbliższych przystanków będą Czechowice-Dziedzice - 17 lipca.

Urszula Dudziak, Artur Rojek, Dorota Miśkiewicz, Kasia Stankiewicz oraz Paula i Karol to ambasadorzy wakacyjnego, ogólnopolskiego projektu Muzykoteki Szkolnej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego MUZOBUS, który po raz pierwszy wyruszy w wakacyjną podróż po Polsce i zaprosi do udziału w nowoczesnych warsztatach muzycznych, twórczej pracy z dźwiękiem oraz odkrywania muzyki w nietypowy sposób. Trasę MUZOBUSA zakończy wydanie wyprodukowanej przez EMADE płyty i aplikacja „Muzyczna mapa Polski”.

Animatorzy, edukatorzy, nauczyciele, bibliotekarze oraz studenci kierunków pedagogicznych zajmujący się edukacją muzyczną będą mogli wziąć udział w nowoczesnych warsztatach przygotowanych przez Muzykotekę Szkolną (www.muzykotekaszkolna.pl) oraz Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), a wszyscy zainteresowani odkrywaniem muzyki, szczególnie dzieci, młodzież i ich opiekunowie będą mogli odbyć inspirującą, filmową podróż w świat sal koncertowych, brzmienia i budowy instrumentów, a także na ulice miasta, by i tam odnaleźć oraz tworzyć muzykę - na szklanych przedmiotach czy kołach od roweru.

Podczas trasy MUZOBUSA będzie można również zdigitalizować prywatne kasety magnetofonowe zawierające własne składanki z ulubionymi utworami czy udawane audycje radiowe. Każdy kto przyniesie swoje nagrania, po chwili otrzyma je na nośniku cyfrowym - płycie CD, a tym samym uchroni je przed zniszczeniem.

Na wakacyjnej trasie MUZOBUSA znajdą się: Wieluń (21 czerwca), Żyrardów (24 czerwca), Chełm (27 czerwca), Suwałki (1 lipca), Starachowice (9 lipca), Tarnów (10 lipca), Sanok (11 lipca), Czechowice-Dziedzice (17 lipca), Opole (18 lipca), Częstochowa (19 lipca), Malbork (25 lipca), Elbląg (26 lipca), Toruń (2 sierpnia), Szczecin (5 sierpnia), Gorzów Wielkopolski (6 sierpnia) oraz Legnica (23 sierpnia).

muzobus-mapa

Wszędzie tam, aktywni i przyszli pedagodzy i animatorzy mogą wziąć udział w nowoczesnych, jednodniowych warsztatach z zakresu tzw. narzędzi TIK, a więc technologii informacyjno-komunikacyjnych do montażu dźwięku, metod aktywizujących w nauczaniu muzyki czy podstaw rytmiki. Zajęcia dostarczą prostych narzędzi, twórczych gier i zabaw, które pozwolą w niestandardowy sposób pracować z uczniami, pokazując, że muzyka wcale nie musi być nudna.

MUZOBUSOWĄ trasę po Polsce zakończy wydanie wyprodukowanej przez EMADE płyty
i internetowa aplikacja „Muzyczna mapa Polski”

Nauczyciele i edukatorzy biorący udział w szkoleniu będą mieli niepowtarzalną okazję stworzenia mini-etiud muzycznych utkanych z dźwięków ich miast zmiksowanych
z rozpoznawalnymi melodiami danego regionu
. Etiudy zostaną wydane na płycie CD wyprodukowanej przez Piotra Waglewskiego (EMADE). Nagrania zostaną również naniesione na aplikację internetową „Muzyczna Mapa Polski” dostępną w portalu Muzykoteka Szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl). Która etiuda wzbudzi największe zainteresowanie?

Inspiracją do opracowania warsztatów MUZOBUSA był cykl filmów dokumentalnych w reż. Piotra Stasika, przygotowany dla Muzykoteki Szkolnej z udziałem dzieci i młodzieży. Filmy będzie można obejrzeć podczas plenerowych pokazów w miastach, które odwiedzi MUZOBUS. Pokazują one jak w przyjemny i często odmienny od tradycyjnych lekcji sposób można odkrywać intrygujący świat muzyki, szczególnie tam, gdzie pozornie znaleźć jej nie można. Przed bohaterami dokumentów stawiane są dość nietypowe zadania: z cyfrowymi dyktafonami wyruszają na ulice miast w poszukiwaniu dźwięków, grają na moście, komórkami filmują próbę orkiestry, odwiedzają studia nagraniowe, wypatrują osób, które śpią w filharmonii, poszukują sponsorów dla młodych kompozytorów... Najmłodsi będą mogli oglądać również animacje ze Studia Miniatur Filmowych.

Ambasadorami projektu MUZOBUS są: Urszula Dudziak, Artur Rojek, Paula i Karol, Dorota Miśkiewicz i Kasia Stankiewicz.

Zobacz filmy, w których opowiadają, czym jest dla nich muzyka i zachęcają do udziału
w akcji.

Nauczyciele, edukatorzy, animatorzy i bibliotekarze, którzy chcą wziąć udział w warsztatach w swoim mieście lub okolicy powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Muzykoteki Szkolnej w zakładce MUZOBUS. Udział w warsztatach jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisz się.

By zasiąść w wygodnym, filmowym namiocie Muzykoteki Szkolnej lub zdigitalizować swoje kasety VHS wystarczy odnaleźć MUZOBUS w centralnym punkcie swojego miasta.

Dołącz do projektu! Czy MUZOBUS przyjedzie do Twojego miasta? Już niebawem ujawnimy nowe przystanki w muzycznej podróży po Polsce

Organizatorzy: Narodowy Instytut Audiowizualny, Muzykoteka Szkolna oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz patronatem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Partnerami akcji MUZOBUS są: Program 1 Polskiego Radia, Young Digital Planet, IBM oraz Studio Miniatur Filmowych.

Lokalnymi partnerami MUZOBUSA są instytucje samorządowe oraz instytucje kultury: Wieluński Dom Kultury, Gmina Żyrardów, Miasto Chełm, Miasto Suwałki, Starachowickie Centrum Kultury, Pałac Młodzieży w Tarnowie, Miejska Biblioteka Publiczna im. Grzegorza
z Sanoka, BWA Galeria Sanocka, Podkarpacki Bank Spółdzielczy, Centrum Promocji Zdrowia Sanvit, Gmina Czechowice-Dziedzice, Polskie Radio Opole, Urząd Miasta Częstochowa, Miasto Malbork, Miasto Elbląg, Miasto Toruń, Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Filharmonia Gorzowska - Centrum Edukacji Artystycznej, Gmina Legnica.

Więcej na www.muzykotekaszkolna.pl w zakładce MUZOBUS