Niedziela, 28.04.2024
Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa

Program Rodzina 3+
17-07-2013

Kształtowanie pozytywnego klimatu wobec rodziny wielodzietnej, promowanie rodziny jako wartości, zapewnienie odpowiednich warunków jej funkcjonowania, przebudowa negatywnych stereotypów wokół rodzin wielodzietnych to istotne kierunki działań prorodzinnych Gminy.

Wychodząc naprzeciw potrzebom rodzin wielodzietnych dnia 16 lipca 2013 r. Rada Miejska podjęła Uchwałę Nr XL/360/13 w sprawie wprowadzenia na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice programu dla rodzin wielodzietnych „Rodzina 3+”, który będzie realizowany od dnia 1 października 2013 roku.

Celem Programu jest:

1) promowanie modelu *rodziny wielodzietnej;
2) promowanie pozytywnego wizerunku rodziny wielodzietnej;
3) wspieranie rodzin wielodzietnych poprzez  zwiększenie dostępu do  kultury, rekreacji i sportu oraz innych dóbr i usług.

Instrumentami umożliwiającymi realizowanie celów programu będzie zapewnienie rodzinom wielodzietnym:

1) zakupu indywidualnych biletów wstępu z 50% zniżką na obiekty sportowe Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czechowicach–Dziedzicach; tj. basen kryty, kąpielisko i lodowisko;

2) zakupu indywidualnych biletów wstępu z 25 % zniżką na  usługi odnowy biologicznej  świadczone  przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Czechowicach–Dziedzicach;

3) zakupu indywidualnych biletów wstępu z 25% zniżką na  imprezy własne  Miejskiego  Domu  Kultury  w Czechowicach–Dziedzicach (spektakle teatralne, koncerty);

4) zakupu indywidualnych biletów z 20% zniżką do kina Świt na dowolny film;

5) korzystania z 20% zniżki na zajęcia organizowane przez Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach;

6) korzystania z 50% ulgi w przejazdach autobusami Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach;

7) innych ulg i zniżek przyznawanych przez Podmioty przystępujące do Programu.

Zasady korzystania z Programu

1) Potwierdzeniem uprawnień do korzystania z Programu będzie Karta Rodzina 3+ wydawana na wniosek.

2) Wzór  wniosku dostępny będzie w Urzędzie Miejskim w Czechowicach–Dziedzicach, w Ośrodku Pomocy Społecznej w Czechowicach–Dziedzicach oraz na stronach internetowych Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach oraz Ośrodka Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach.

3) Wniosek będzie można złożyć w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Czechowicach – Dziedzicach.

4) Wraz z wnioskiem  należy przedłożyć do wglądu następujące dokumenty:

• w przypadku rodziców lub opiekunów prawnych dokument tożsamości ze zdjęciem,
  • w przypadku dzieci szkolnych do 18 roku aktualną legitymację szkolną,
  • w przypadku dzieci powyżej 18 roku życia  zaświadczenie, legitymację lub inny dokument   potwierdzający kontynuowanie nauki,
  • w przypadku opiekunów prawnych  postanowienie sądu (np. o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej lub o ustanowieniu opiekuna prawnego),
  • w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego orzeczenie
    o niepełnosprawności.

5) Weryfikacja  wniosku nastąpi w terminie do 30 dni od jego złożenia.

6) Rodzina wielodzietna, której wniosek zostanie pozytywnie zweryfikowany będzie informowana  o miejscu i terminie odbioru Karty.

7) Karta wydawana będzie bezpłatnie.

8) Kartę otrzymuje każdy członek rodziny wielodzietnej.

9) Karta będzie imienna, będzie posiadać termin ważności, numer oraz hologram.

10) Karta ważna będzie tylko z dowodem osobistym lub innym dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość osoby uprawnionej. Dzieci nie posiadające jeszcze własnego dokumentu tożsamości  będą mogły korzystać z ulg na podstawie własnej Karty wraz z dokumentem tożsamości rodzica lub opiekuna prawnego  łącznie z jego Kartą  oraz w jego obecności.

11) W przypadku zagubienia Karty rodzic / opiekun prawny składa w  Urzędzie Miejskim w Czechowicach–Dziedzicach oświadczenie o zagubieniu lub zniszczeniu Karty z równoczesnym wnioskiem o wydanie duplikatu. W momencie składania wniosku o duplikat pobierana jest opłata w wysokości 20,00 zł za jedną sztukę Karty.

12) Potwierdzeniem możliwości korzystania z ulg i zniżek, które zostały przewidziane dla członków rodzin wielodzietnych będzie umieszczenie naklejki informacyjnej o honorowaniu Karty w witrynach lub innych widocznych miejscach obiektów Podmiotów  uczestniczących w Programie.

13) Przystąpienie do Programu nastąpi na podstawie deklaracji złożonej przez zainteresowany Podmiot w Urzędzie Miejskim w Czechowicach–Dziedzicach.

14) Informacje o Programie oraz katalog ulg i zniżek dostępnych w ramach Programu  będą  publikowane  na stronach internetowych Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach oraz Ośrodka Pomocy Społecznej w Czechowicach-Dziedzicach.

Burmistrz w drodze zarządzenia określi wzór wniosku  o wydanie Karty Rodzina  3+, wzór deklaracji przystąpienia do Programu Podmiotu,  wzór Karty Rodzina 3+ oraz wzór naklejki informacyjnej o honorowaniu Karty w witrynach lub innych widocznych miejscach obiektów uczestniczących w Programie.

* rodzina wielodzietna – rodzina zamieszkała na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice, składająca się z rodziców/rodzica  lub opiekunów prawnych/opiekuna prawnego mająca na utrzymaniu troje lub więcej dzieci w wieku do 18 roku życia lub do ukończenia 24 roku życia
w przypadku, gdy dziecko uczy się lub studiuje. W przypadku, gdy w rodzinie wielodzietnej jest dziecko niepełnosprawne (z orzeczeniem o niepełnosprawności) – bez względu na wiek dziecka, niezależnie od faktu  kontynuowania nauki;