Piątek, 26.04.2024
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Marszałek Sejmu RP w Czechowicach-Dziedzicach. Konferencja o polityce senioralnej
01-10-2015
01-10-2015

Polityka senioralna była tematem konferencji z udziałem Marszałek Sejmu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która odbyła się w środę 30 września w Czechowicach-Dziedzicach.

Na konferencji, która zorganizowana została w Dworku Eureka, obok Marszałek Małgorzaty Kidawy-Bońskiej pojawili się: Poseł na Sejm RP Mirosława Nykiel, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, Zastępca Burmistrza Maciej Kołoczek, Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Krzysztof Bergel oraz Dyrektor COS w Szczyrku, bielski Radny Powiatowy Grzegorz Kotowicz.

Spotkanie, w którym udział wzięli również czechowiccy seniorzy, rozpoczęło się od prezentacji polityki senioralnej, prowadzonej przez czechowicki samorząd. Bogatą ofertę, przygotowaną dla mieszkających w Gminie Czechowice-Dziedzice osób w podeszłym wieku zaprezentowały: Ośrodek Pomocy Społecznej – Dyrektor OPS Renata Buryło oraz Zastępca Dyrektora OPS Jolanta Paszek, Dom Dziennego Pobytu – Kierownik Bogusława Balcarek, Dom Pomocy Społecznej – Dyrektor Hanna Żołdak oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach – Dyrektor Ewa Kmiecik-Wronowicz.

Płynące z przedstawionych działań wnioski były takie, że Czechowice-Dziedzice są miejscem, w którym o seniorów i ich szeroko rozumiane potrzeby, naprawdę się dba. Dość powiedzieć, że Czechowice-Dziedzice są jedną z zaledwie ośmiu gmin na mapie całej, pięciomilionowej śląskiej aglomeracji, w której Dom Pomocy Społecznej – „Złota Jesień” - prowadzony i finansowany jest przez samorząd gminy.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska nie ukrywała, że jest pod wrażeniem tego, jak czechowicki samorząd podchodzi do problemów seniorów. Podkreśliła, że podejmując tę problematykę w innych miejscach, będzie się podpierała przykładem Czechowic-Dziedzic. Za wszystkie działania, sprawiające by „jesień życia” była dla osób w podeszłym wieku dobrym czasem, Marszałek Sejmu RP dziękowała Burmistrzowi Marianowi Błachutowi oraz pracownikom podlegających mu jednostek. Z rąk Poseł Mirosławy Nykiel oraz Marszałek Kidawy-Błońskiej Burmistrz Marian Błachut otrzymał następnie statuetkę – podziękowanie za działania na rzecz osób starszych.

Na koniec spotkania przyszedł czas na dyskusję z seniorami, w której mogli się oni podzielić swoimi bolączkami i problemami z drugą osobą w państwie. O sprawy związane z polityką senioralną pytali również czechowiccy radni - Magdalena Kubik i Andrzej Maj. Konferencji towarzyszyła wystawa prac plastycznych, tworzonych przez czechowickich seniorów, w ramach zajęć prowadzonych dla nich w Miejskiej Bibliotece Publicznej – „Akademia Pięknego Czasu” oraz jednostkach OPS.