Sobota, 04.05.2024

Goście z Toskanii. Z wizytą w Czechowicach-Dziedzicach
07-05-2014
07-05-2014

Burmistrz włoskiej Cortony Andrea Vignini oraz sekretarz miasta Antonio Raspati gościli w czasie długiego, majowego weekendu w Czechowicach-Dziedzicach.

Była to pierwsza wizyta w naszym mieście włodarzy z toskańskiej Cortony, która niedawno dołączyła do grona miast partnerskich Czechowic-Dziedzic.

Podczas tej wizyty goście z Cortony spotkali się z władzami miasta – Burmistrzem, Marianem Błachutem i Przewodniczącym Rady Miejskiej, Damianem Żelaznym oraz przedstawicielami czechowickich placówek kultury – dyrektorami Miejskiego Domu Kultury, Bolesławem Folkiem oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej, Ewą Kmiecik-Wronowicz. Goście wysłuchali koncertu w wykonaniu naszego młodego wirtuoza klawesynu Daniela Strządały oraz artystów Czechowickiego Teatru Muzycznego Movimento. Pierwszy efekt wizyty to zaproszenie śpiewaków Movimento - barytona Sebastiana Gabrysia i jego żony Anny, na sierpniowy koncert w Cortonie.

W czasie wizyty nastąpiło też uroczyste odsłonięcie tablicy – kolejnego drogowskazu do miasta partnerskiego, tym razem z herbem Cortony – na rondzie Żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych w Czechowicach-Dziedzicach.

Goście z Cortony uczestniczyli również w Majówce Sołeckiej w Zabrzegu.

„Akt Przyjaźni” między Cortoną a Czechowicami-Dziedzicami, z inicjatywą podpisania którego wystąpili Włosi, został uroczyście podpisany 20 marca. O tym wydarzeniu i partnerstwie między miastami przeczytasz tutaj.