Niedziela, 05.05.2024
Imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara

Zasiłek dla opiekunów
15-05-2014

Od 15 maja można składać wnioski na zasiłek dla opiekunów. Świadczenie to przysługuje osobom, które utraciły prawo do świadczenia pielęgnacyjnego z dniem 1 lipca 2013 r. w związku z wygaśnięciem z mocy prawa decyzji przyznającej prawo do świadczenia pielęgnacyjnego (zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2014 roku o ustaleniu i wypłacie zasiłku dla opiekunów - Dz. U. z 2014 r. poz. 567).

Zasiłek dla opiekuna przysługuje:

• wraz z odsetkami za okresy od dnia 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie ustawy, w których osoba spełniała warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego do dnia 31 grudnia 2012 r.
  • od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli osoba spełnia warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego do dnia 31 grudnia 2012 r.

Zasiłek dla opiekuna nie przysługuje za okresy, w których:

• osobie ubiegającej się o zasiłek dla opiekuna zostało ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego lub
  • na osobę wymagającą opieki innej osobie zostało ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego.

Zarejestrowanie w powiatowym urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy lub posiadanie statusu bezrobotnego nie ma wpływu na uprawnienie do zasiłku dla opiekuna w okresie od dnia 1 lipca 2013 r. do dnia złożenia wniosku o ustalenie zasiłku dla opiekuna.

Zasiłek dla opiekuna przysługuje w wysokości 520 zł miesięcznie.

Organ wypłacający świadczenia pielęgnacyjne do dnia 30 czerwca 2013 r., w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie ustawy poinformuje osoby, pobierające to świadczenie o możliwości złożenia wniosku o przyznanie zasiłku dla opiekuna oraz o warunkach nabywania do niego prawa.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 15 maja 2014 r. i od tego dnia przyjmowane są wnioski w Wydziale Świadczeń Społecznych (pok. 106) Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach.

SP, PM