Niedziela, 05.05.2024

Z Wojewodą o zagrożeniu powodziowym. Piotr Litwa w Czechowicach-Dziedzicach
15-05-2014
15-05-2014

Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut oraz jego zastępcy - Maciej Kołoczek i Paweł Mrowiec, wzięli udział w spotkaniu sztabu kryzysowego z udziałem Wojewody Śląskiego Piotra Litwy oraz Andrzeja Szczeponka, zastępcy dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Spotkanie, które odbyło się na czechowickim posterunku Państwowej Straży Pożarnej w Czechowicach-Dziedzicach związane było z ogłoszeniem - najpierw w Czechowicach-Dziedzicach, a później również na terenie całego powiatu bielskiego - pogotowia przeciwpowodziowego.

Rozmawiano oczywiście o groźnych prognozach pogody i ich ewentualnych konsekwencjach dla zagrożenia powodziowego w regionie. Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej Adam Caputa przedstawił uczestnikom aktualną sytuację na rzekach przepływających przez powiat bielski, a kumulujących swoje wody właśnie na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice oraz informację na temat działań podjętych przez strażaków w celu kontroli i zabezpieczenia najsłabszych odcinków wałów przeciwpowodziowych.

Strażacy zapewnili wojewodę, burmistrza i obecnego na spotkaniu Starostę Bielskiego Andrzeja Płonkę, że sytuacja na rzekach jest cały czas monitorowana. Komendant Caputa wyjaśniał, że teraz wiele zależy od tego, czy sprawdzą się czarne scenariusze, dotyczące intensywnych opadów deszczu, prognozowanych już nie tylko na najbliższą noc i piątek, ale również i na sobotę.

Burmistrz Marian Błachut - korzystając z obecności wojewody - zauważył, że ważne jest nie tylko przygotowanie służb do prowadzenia akcji przeciwpowodziowej i pieniądze na likwidację skutków powodzi, ale również zabezpieczenie środków na działania prewencyjne. Zdaniem burmistrza Błachuta, w myśl zasady - lepiej zapobiegać, niż leczyć – administracja rządowa powinna pomyśleć o przygotowaniu i finansowaniu rządowego programu przeciwdziałania powodzi. Zwrócił przy tym uwagę, że Czechowice-Dziedzice opracowują gminną strategię przeciwpowodziową, ale same - podobnie jak inne polskie gminy – nie mają szans na sfinansowanie wszystkich zaplanowanych w niej zadań.

Na spotkaniu mówiono na przykład o jednym z takich zadań, budowie kanału ulgi dla potoku Młynówka, który – przy większych opadach deszczu – regularnie podtapia posesje znajdujące się w północnej części Czechowic-Dziedzic, na terenie Osiedli Barbara i Renardowice. Kanał ulgi dla Młynówki będzie niebawem budowany. Wcześniej podpisane musi zostać jednak pozwolenie budowlane, które niedawno wpłynęło do Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach…

Z odprawy na posterunku PSP wojewoda i burmistrz pojechali zobaczyć, jak omawiana ze strażakami sytuacja, przedstawia się w terenie. Sprawdzono między innymi, jak wygląda zaawansowanie prac przy budowie nowych wałów na rzece Wiśle na Ochodzy w Czechowicach-Dziedzicach.