Piątek, 03.05.2024
Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny

Korygowanie wad postawy - konferencja na raciborskim zamku. Czechowice-Dziedzice docenione!
05-10-2015
05-10-2015

1 października br. na  Zamku Piastowskim w Raciborzu odbyła się konferencja podsumowująca 10-lecie pracy metodą ćwiczeń asymetrycznych w gimnastyce korekcyjnej w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Raciborzu. Na konferencję zostali zaproszeni kierownik naszego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjnej – Joanna Pielech i koordynator czechowickiego Programu – Marek Pietrzyk.

Wady postawy ciała u dzieci i młodzieży to poważny ogólnospołeczny problem współczesnego świata, który dotyka ponad 70% badanych. Diagnoza postawy ciała dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym może skutecznie wyprzedzić pogłębianie się wad postawy, co stwarza możliwość wczesnej częściowej, a często i całkowitej korekcji.

Uczestnicy spotkania na zamku wysłuchali następujących prelekcji:

• Artur Krawiec - p.o. dyrektor MOS-u w Raciborzu – temat: „Wady postawy ciała dzieci i młodzieży – problem, z którym można efektywnie walczyć”;
  • Ryszard Harężlak, twórca i propagator metody ćwiczeń asymetrycznych w gimnastyce korekcyjnej z Bielska-Białej – temat: „Kontrowersje w podejściu do leczenia skolioz idiopatycznych”;
  • Paweł Kowalski, wieloletni dyrektor Bielskiego Szkolnego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej i doświadczony nauczyciel-instruktor gimnastyki korekcyjnej - temat: „Społeczno-zawodowe aspekty wad postawy ciała”;
  • Aleksandra Szczerowska – przedstawiciel rodziców dzieci dotkniętych problemem wad postawy ciała – temat: „Aspekt skoliozy z punktu widzenia rodzica”.

Międzyszkolny Ośrodek Sportowy prowadzony przez Powiat Raciborski jest placówką oświatową, w której od kilkudziesięciu lat realizowane są zajęcia gimnastyki korekcyjnej dla dzieci i młodzieży z wadami postawy w płaszczyźnie strzałkowej, czołowej i poprzecznej. Nadążając za najnowszymi rozwiązaniami, od 2005 roku ośrodek wprowadził metodę korygowania postawy ciała ćwiczeniami asymetrycznymi.

Placówka raciborska pracuje w oparciu o metodę Ryszarda Harężlaka, który od września bieżącego roku wybrał nasz czechowicki Ośrodek na miejsce ogólnokrajowych konsultacji wad postawy ciała. Tym wyróżnieniem czujemy się zaszczyceni, ale jednocześni zobowiązani do utrzymania wysokich standardów wypracowanych przez nasz Ośrodek w dziedzinie wad postawy. Jest to niewątpliwie promocja naszego miasta na terenie nie tylko Śląska, ale i kraju.

Joanna Pielech, PM