Piątek, 03.05.2024
Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny

Współpraca przedsiębiorców z samorządem gminnym. Czechowicki akcent na Europejskim Kongresie MŚP w Katowicach
15-10-2015

„Partnerska współpraca samorządów terytorialnych z MŚP warunkiem rozwoju gospodarczego” – to temat jednej z sesji, które odbyły się w ramach V Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, zorganizowanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.

Samorządowym partnerem wspierającym Kongres była Gmina Czechowice-Dziedzice, a jednym z moderatorów sesji Pan Henryk Borowski, Prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego HB UNIBUD w Czechowicach-Dziedzicach.

Podczas sesji, która dobyła się w środę 14 października w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Katowicach, dyskutowano o wielu tematach istotnych dla współpracy samorządów gminnych i powiatowych z sektorem Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Przedmiotem panelu dyskusyjnego były więc: tworzenie przyjaznego klimatu dla MŚP, infrastruktura i instrumenty wsparcia dla przedsiębiorczości a potrzeby MŚP, pozytywne praktyki współpracy władz samorządowych z przedsiębiorcami, rola samorządów we wspieraniu konkurencyjności i innowacyjności MŚP, rewitalizacja społeczno-gospodarcza przestrzeni miejskiej oraz wiele innych.

fot1

W swoim wystąpieniu Prezes Henryk Borowski zaznaczył, że na terenie Gminy Czechowice-Dziedzice działa około 4.300 podmiotów gospodarczych, a tylko osiem z nich zatrudnia ponad 250 osób. Oznacza to, że znakomita większość to podmioty z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw, a wręcz mikro-firmy. Prezes HB UBIBUD podkreślał, że współpraca między przedsiębiorcami a samorządem gminnym w Czechowicach-Dziedzicach układa się wręcz doskonale, zwłaszcza w ciągu ostatnich 10 lat.

- Na przedsiębiorców inwestujących w Czechowicach-Dziedzicach, czy też rozbudowujących swoje firmy, czekają ulgi w podatku od nieruchomości. Dzięki działalności delegatury RIG w Czechowicach-Dziedzicach środowisko przedsiębiorców jest zintegrowane i łatwiej osiąga swoje cele. Normą są spotkania burmistrza z przedsiębiorcami, na których konsultowane są kierunki rozwoju gminy – mówił Henryk Borowski.

fot2

W trakcje sesji podkreślono, że bolączką przedsiębiorców, widoczną zwłaszcza na uprzemysłowionym Śląsku jest upadek szkolnictwa zawodowego. Szkoły – zwłaszcza zawodowe, ale nie tylko – wypuszczają dziś na rynek pracy młodych ludzi, bardzo słabo przygotowanych do podjęcia pracy. Na tę sytuację samorządy lokalne mają jednak bardzo ograniczony wpływ.